CV - www.budweiserova.com

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Vystudovala zpěv na konzervatoři v Praze u profesorky Aleny Pařízkové. Toto studium rozvinulo její přirozený talent a výsledky můžeme slyšet na jejích sólových CD a koncertech. Během svého studia v roce 1980 nastoupila do Spirituál kvintetu, ve kterém až na kratší odmlku působila do konce roku 2010.

Od roku 1988 začala vedle koncertů a natáčení CD se Spirituál kvintetem také spolupracovat s jazzovým pianistou Luďkem Švábenským, trumpetistou Pavlem Husičkou, saxofonistou Františkem Kopem a kontrabasistou Vítem Fialou.Tato spolupráce byla později zúročena natočením jejího prvního sólového alba Blue Soul / Supraphon / v roce 1993, zde však již na klavír hraje Petr Malásek,na kytaru Jaroslav Šindler, na saxofon František Kop a na kontrabas Vít Fiala.Toto CD bylo nominováno na cenu Jazzový Kája za rok 1993. O rok dříve byla ještě oslovena Zdeňkem Mertou a Stanislavem Mošou a přijala svoji první muzikálovou roli ve hře Sny svatojánských nocí, která byla hrána roku 1992 ve světové premiéře na Křižíkově fontáně v Praze. V sezóně 1994–1996 účinkovala v Národním divadle v Praze v oratoriu Bastard týchž autorů a zároveň také začala její několika letá spolupráce s klasickým kytaristou Janem Žáčkem, žijícím v Německu. Vyvrcholením jejich spolupráce bylo společné CD Moment vydané Pantonem v roce 1996.Téhož roku ještě vychází její další, v té době již třetí sólové CD Svlíkání z kůže u firmy Bonton. V roce 1998 nastudovala roli Matky v muzikálu Babylon, opět autoři Merta -  Moša a následující čtyři roky jezdila velmi často do Městského divadla v Brně, kde této roli vystupovala. V tomto roce také vznikla její doprovodná skupina Fade In ve složení: Vít Fiala - kontrabas, Jaroslav Šindler a Miroslav Linka - kytary. Ona sama rozšířila své působení na pódiu o perkusivní nástroje, např. djembe, kabasu atd. S touto skupinou pak v roce 2000 natočila ve spolupráci s dalšími hosty své čtvrté sólové CD Korýši času, tentokrát pro firmu Indies Records,tomuto nakladatelství zůstává zatím věrná i při dalších projektech. Pro Městské divadlo v Brně nastudovala roli Ráchel v muzikálu Svět plný andělů, opět tandem Moša a Merta. V roce 2003 natáčí další sólové CD – převážně autorské – Někdy si připadám jak pták. CD je nominováno na cenu Anděl v oblasti jazzu a blues Akademií populární hudby. Dále vstupuje do nového projektu skladatele Borise Urbánka a libretisty Jarka Nohavici, muzikálu Romeo a Julie, hraného částečně herci a zpěváky na pódiu a částečně krasobruslaři na ledové ploše. Muzikál byl po dva roky uváděn na zimních stadionech vČR a na Slovensku. Koncem roku 2004 navázala bližší spolupráci s klasickým kytaristou Vladislavem Bláhou. S repertoárem složeným z lidových španělských písní, tradicionálů, skladeb Johna W. Duarteho, Carlose Jobima či Miloše Štědroně odehráli spolu s Vl. Bláhou řadu koncertuv České republice a na Slovensku.
V roce 2005 natáčí pro Indies records své další sólové CD Nobody´s fault… složené se spirituálů a gospelů v méně tradičních jazzovějších úpravách. Konec října 2008 - vydala své další sólové CD O Vánocích zpívám. Na CD jsou vedle spirituálů a gospelů i staré Vánoční písně z Francie, Anglie, Španělska a naší provenience.
Na konci roku 2010 ukončila svou spolupráci s kapelou Spirituál kvintet
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Od začátku roku 2011 koncertovala se svou doprovodnou kapelou / nyní Blue Soul /, během jara natáčí několik pořadů pro Českou televizi a TV NOE,je vydána reedice jejího CD Někdy si připadám jak pták a reprezentuje naši republiku na dnech české kultury
ve francouzském městě Arles, pod záštitou našeho velvyslanectví. V říjnu hraje s dalšími pozvanými muzikanty na posledních narozeninách Václava Havla v galerii DOX a pro ČT natáčí vánoční pořad „Na vánoce zpívám“, který bývá často vysílán o svátečním čase. Během zimních prázdnin natočila nové CD “Hlavně ne klid“, které vyšlo z jara roku 2013. Účinkuje na několika letních festivalech, Eurotriaglon ve Smržovce, v Trutnově, v Lanškrouně apod. V roce 2012 se vrací na festival do Trutnova s formací Blue Soul. Pro Černou labuť, velmi příjemnou koncertně divadelní prostoru připravila nový pořad „Hodina mezi psem a vlkem“, pásmo písniček a povídání, s kytarou Mirka Linky a kontrabasem Petra Dvorského. O pár měsíců později v Klánovicích uvádí své křeslo pro hosta, s Terezkou Kostkovou. A s pány Taclíkem a Březinou / krasobruslař/ se objevila v pořadu Všechnopárty.Pár dnů po tomto pořadu přijímá nabídku Honzy Vančury na spolupráci s jeho nově sestavenou kapelou Plavci
Během roku 2013 koncertuje se svou kapelou a nově již s Plavci Jan Vančury. Účastní se několika festivalů / sama  i s Plavci /. Během mnoha koncertů si nachází čas na přípravu nového CD.  Co je však velmi důležité, začíná se zabývat výtvarnou činností, mozaikami.
V roce 2014 vychází další sólové CD, spirituály a gospely „Hold On“, opět v produkci Indies MG. Na podzim účinkuje na festivalu COOL v plotě, v Písku. Je to její první festival, na kterém vystupuje sólo, pouze za doprovodu své hry na klavír, popřípadě jembe a perkusí. Po pár dnech odlétá do Chicaga s kapelou Blue Soul, kam byla pozvána naší ambasádou u příležitosti oslav 17. listopadu.
V průběhu let 2015 -2016 odehrála více než sto koncertů vlastních či s kapelou Plavci.
Organizuje nadační akci v Malostranské Besedě, podpora pro Malawi, zakoupení výbavy pro pekárnu a zajištění práce pro postižené AIDS v této africké zemi. Na této akci vystupuje řada známých osobností, Tereza Kostková, Ondřej Ruml, Andrea Kalivodová a další.
Ale důležitým okamžikem je její první samostatná výstava mozaikových obrazů v galerii Cesty ke světlu, která byla pro velký úspěch prodloužena o celý měsíc, do konce ledna 2016
V roce 2016 se její další výstavy konají v Divadle Bez zábradlí, ve Velešíně, Protivíně, Brandýse nad Labem, účastní se v Českých Budějovicích mezinárodní výstavy Art Fest a připravuje se menší výstava v Praze, na Vítkově. Její mozaiky jsou vydraženy na několika akcích podporující postižené či opuštěné děti. Vedle klasických koncertů uskutečnila i několik charitativních hraní např. v Hradci Královém, Novém Strašecí atd. Na konci roku 2016 opět tradičně projezdila křížem krážem republiku s Vánočními koncerty, které přesahují až do roku 2017, tradičně do Břevnova a pár dnů poté do Šumperka.
V průběhu let 2017 -2019 odehrála ředu koncertů s Plavci, kde navázala i bližší spolupráci s kytaristou Jakubem Rackem, který v roce 2018 Plavce opustil a založil vlastní bluegrassovou kapelu Proffessional Deformation.
Irena s Jakubem od roku 2018 pravidelně koncertuje převážně v duu, někdy přibírá na výpomoc kytaristu Mirka Linku.
V tomtéž roce  / 2018 / zakládá ve spolupráci s Jakubem Rackem a Máriem Bihárym JAMAIR, seskupení tří individualit, kterté se na podiu velmi výrazně doplňují a předkládají posluchačům svůj pohled na world music / spirituály, romskou hudbu, blues, folk, španělské rytmy či sefardské písně /
Během roku 2019 odehraje řadu koncertů, uskuteční několik sólo i společných výstava, začíná načítat audioknihy pro Knihovnu Karla Emnuela Macana v Praze, určené nevidomým čtenářům. V roce 2020 pomalu končí spolupráce s Plavci, ale výrazně se rošiřilo portfolio koncertů s Jakubem Rackem a také JAMAIR se začíná na podiích objevovat stále častěji. Ještě v před covidové době Irena s Jakubem začínají natáčet své společné CD Křídla / Indies MG /, jeho křest proběhl den před zákazem koncertů v pražském Jazz Docku, během karantény natočila několik streamových koncertů a těšila se na konec státem nařízené karantény.
V roce 2021 stihla několik koncertů, výstav, načetla i řadu audioknih a odkonferovala několik akcí, například 10. výročí založení Lékárenské komory, které proběhlo v Břevnovském klášteře, zde i koncertně vystoupila s kytaristou Jakubem Rackem, dalším učinkujícím byl koncertní mistr Pražské filharmonie vyníkající houslista  Jan Mráček.
V roce 2022 se uskutečnila řada jejích koncertů jak s Jakubem Rackem, tak i s triem Jamair a také s mladým violoncellistou Keishiro Mikawou z Japonska. Vrátila se i na festival Cool v Plotě do písecké Koncertní síně Trojice. Pokračuje v načítání audioknih a výstavní činnosti. A s radostí se opět objevila na začátku roku 2023 v Tereziánském sále Břevnovského kláštera s tradičním Novoročním koncertem.
Na rok 2023 plánuje nové koncerty v duu s Jakubem Rackem, triem JAMAIR a také se objevila jako host Antikvartetu Dušana Vančury v  Kladně. A přemýšlí o novém projektu....


Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky